top of page

​MINI породи

В групата на дребните породи се включват кучета, чието телесно тегло в зряла възраст не надвишава 10кг.

В миналото кучетата от дребните породи са били ценени заради ловните си умения. Днес те са изклщчително популярни като домашни любилмци. Адаптират се много добре към живота в затворени помещения, но при условие, че бъдат извеждани редовно на разходка

Някога те са били ловни кучета...

Забележителна издържливост и дълголетие

Малките размери и елегантният силует на дребните породи кучета ги прави да изглеждат крехки. В действителност те са много издържливи. Доказателство за това е типичното за дребните породи дълголетие, което може да надвиши 15 години.

Три основни типа дребни породи

  • Териери: Фокстериер, Йоркширски териер, Скочтериер, Джак ръсел териер, Кеърнтериер, Уест Хайленд Уайт териер и др.
  • Дакели: Стандартни и миниатюрни дакели, които са различни видове в зависимост от типа на козината.
  • Декоративни кучета: Бишон, Той и мини пудели, Чихуахуа, Пекинез, Кавалер Кинг Чарлз шпаньол, Ши Цу, Ласа Апсо и др.

Разнообразието, основния фактор за тяхната популярност​

Разнообразие във външния вид и типа на козината

Разнообразие в размерите и начина на живот

Китайско голо куче

Йоркширски териер

Фокстериер

Чихуахуа

Ши Цу

Специфични особености при дребните породи

Чувствителни зъби и венци

За кучетата от дребните породи е характерно специфична чувствителност на зъбите и венците. Този проблем е свързан с отлагането на зъбна плака и образуването на зъбен камък. Подходящата храна ще допринесе за поддържането на добра устна хигиена.

Дребните породи са с повишена предразположеност към образуването на зъбна плака и камък. Причините за това са няколко:

 

  • Слабо закрепяване на зъбите към челюстите, характерно при дребните породи;
  • Размерът на зъбите им е пропорционално по-голям в сравнение с челюстите им. Тази особеност в комбинация с недобра устна хигиена води до допълнително отслабване на връзките на зъбите с венците и дори до загуба на зъби;
  • С образуването на зъбна плака и камък се увеличава бактериалната активност, което води до лош дъх;
  • Дребните породи кучета живеятпо-дълго от останалите породи и с възрастта проблемът се задълбочава;
  • Консервираната или домашно приготвена храна не оказват абразивен почистващ ефект въру зъбите.

Образуване на зъбна плака и камък

С времето наслагванията на остатъци от храна водят до натрупвания и размножаване на микроорганизми по повърхността на зъбите, наречена плака. Плаката се минерализира като се свързва с калция, съдържащ се в слюнката и се превръща в зъбен камък. Продължителното отлагане на зъбен камък предизвиква възпаление на венците, често болезнено и водещо до отказ на кучето от храна.

Често стопаните на кучетата от дребните породи насърчават лоши хранителни навици, давайки им остатъци от своята храна или дребни лакомства. Това води до формиране на капризен апетит.
Дребните кучета в напреднала възраст постепенно губят своето обоняние и вкусови възприятия, които трябва да бъдат компенсирани чрез подходяща храна.

Капризен апетит

Храносмилателни проблеми

Ежедневно кучетата от дребни породи са подложени на фактори, които могат да нарушат храносмилането: стрес, поглъщане на чужди тела, заседнал живот в градски апартаменти и др. Като резултат могат да се появят меки и влажни фекалии с изключително неприятна миризма.
Освен това кучетата от дребни породи често не усвояват добре протеините. Доброто храносмилане трябва да се гарантира от високоусвояеми протеини в храната им. Резултатът е бърз и се изразява в добрата консистенция и мириса на фекалиите.

  • Получавайки дребни лакомства и храна от масата на стопаните си, кучета от дребни породи могат да откажат да ядат своята храна.
  •  Някои дребни породи кучета имат чувствителна храносмилателна система, което може да доведе до лошо усвояване на хранителните вещества.
  •  Замърсяването, лошото качество на храната и хигиенните продук¬ти водят до възпаления на кожата, сърбеж и необичайна загуба на козина.

Значителни енергийни нужди

Поради малкия си размер миниатюрните кучета имат по-големи енергийни изисквания в сравнение с едрите породи. За да изминат едно и също разстояние например, те трябва да направят много повече крачки. Същевременно дребните породи кучета са много активни и игриви.

Склонност към натрупване на наднормено тегло

Кратък и интензивен растеж

Чувствителна храносмилателна система

Крехка имунна система

Кожата и козината, блясъкът на дребните породи

Някои кучета от дребни породи са склонни към натрупване на наднормено тегло. Основен фактор за това е понижаването на енергийните нужди вследствие от:

 

  •  Заседнал начин на живот, без достатъчно разходки
  •  Естествени физиологични промени при кастрация

Някои породи са генетично предразположени към натрупване на наднормено тегло, например Кавалвер Кинг Чарлз, Дългокосмест Дакел, Кеърн Териер, миниатюрен Шнауцер.


Мастните депа на MINI кучетата се развиват още от ранна възраст. Ето защо прехранването в периода на растеж може да попречи на хармоничното израстване.
Заключение: Наднорменото тегло е определящо за здравето на кучето и дори може да намали продължителността на живота му. Ето защо правилните хранителни навици и подходящата храна са жизнено важни.



 

След отбиването храносмилателната система на кученцето не е укрепнала напълно, поради което е възможна появата на стомашно-чревни разстройства.

Качеството на кожата и козината е отражение на здравето на кучето. Влошеното здраве се вижда по сухата кожа, анормалната загуба на козина, чупливата или сивкава козина, кожни възпаления или сърбеж.


Дребните кучета обикновено прекарват много време у дома, където мирисът и качеството на тяхната козина имат огромно значение.


Много дребни породи кучета живеят в градска среда. Козината им е подложена на стрес и неблагоприятни условия като замър
сяването на въздуха. С възрастта, козината им губи блясъка и мекотата си, а кожата - своята еластичност.


Интересен факт е, че дерматологичните проблеми при дребните породи кучета между 2-месечна и 7-годишна възраст са най-честата причина за посещение при ветеринарен при лекар.

На 6-месечна възраст кученцата от дребните породи са преминали по-голямата част от растежа. Те увеличават телесното си тегло средно с 20 г дневно, като на 10-месечна възраст са достигнали 20 пъти по-голямо тегло от това при раждането им. През този период кученцата се нуждаят от два пъти повече енергия в сравнение с кучетата в зряла възраст, за да бъдат задоволени нуждите на интензивния им метаболизъм.

Натрупване на мазнини в областта на ребрата, гърба и основата на опашката; липса на тонус; понижена издръжливост на натоварвания и високи температури; задъхване.
Следете промените в теглото, чрез ежеседмично претегляне. Ако установите надвишаване на идеалното тегло с повече от 15%,обърнете се към ветеринарен лекар.

Полезен съвет

Как да разпознаем наднорменото тегло?

Растеж, от отбиването до 10 месеца

Периодът между 4-то и 12-та седмица е критичен за кученцата от дребните породи. След отбиването те започват постепенно да губят придобития от майката имунитет. Собствената им имунна система се развива напълно едва на около 10-месечна възраст, след първите ваксинации.

Зъбите

Кучешките зъби и резците се появя¬ват първи на около 20-дневна възраст. Останалите зъби порастват между 4-тата и 6-тата седмица след раждането.

Copyright 2022, No animals were harmed in the making

  • w-facebook
  • w-twitter
  • w-googleplus

Никол ХРИСТОВА

Натали БИГЪЛ

bottom of page