top of page

Групата на средните породи включва кучета, чието тегло в зряла възраст е между 11 и 25 кг. Съществуват 137 средни породи кучета, признати от FCI (Международната киноложка организация).

Силен характер и много енергия

MEDIUM породи

Кучетата от средните породи са изключително ценени заради своята смелост, енергичност и физически способности за работа на открито. Тяхната бързина и издръжливост ги прави отлични овчарски или ловни кучета. Те се адаптират перфектно към съвременните градски условия на живот и често могат да се видят на тренировки и състезания по аджилити или послушание.
 

Дори и в многообразието на средните породи кучета, инстинктът на всяка една от тях е много ясно различим (ловуване, охрана на стада, проследяване, охрана).
 

Инстинкт по природа

Ловни кучета

Други работни кучета

Бигъл

Шар Пей

Бордър коли

Хъски

Английски сетер

Английски кокер

Основа на хранителните потребности...

За да се поддържат в отлично здраве и тегло, кучетата имат нужда от задоволяване на определени енергийни изисквания. Тези изисквания се калкулират на база на потребностите на куче от средна порода с нормална физическа активност и живеещо при около 20˚С. Тази енергия се счита за базово ниво на хранителните нужди. След това ниво, нуждите от енергия варират в зависимост от възрастта на кучето, физиологичното състояние (бременност, кърмене...), кастрация, нивото на физическа активност или особеностите на околната среда (живот при екстремални условия - много горещ или много студен климат).
 

Специфични особености при средните породи

...различни нужди през различните етапи от живота

Физиологичното състояние влияе върху енергийните нужди на кучетата. Подрастващите кучета, бременните и кърмещи кучета имат значителни енергийни нужди. От друга страна, кастрираните кучета, кучетата с ниска физическа активност или кучетата в напреднала възраст имат понижени енергийни нужди. Например, енергийните нужди на кастрираните кучета са с 30% по-ниски от базовите​.

Признаци за наднорменото тегло

Наднормено тегло и хранене

Запазване на естествените защитни сили

Интензивно физическо натоварване повишени енергийни нужди

  • натрупване на мастна тъкан в областта на ребрата, гърба и основата на опашката
  • липса на тонус
  • понижена издръжли¬вост на натоварвания и високи температури
  • задъхване
     

Няколко са факторите, влияещи върху натрупването на наднормено тегло - ниска физическа активност, лоши хранителни навици, кастрация или генетична предразположеност на някои породи. Трябва да се обръща внимание на този факт, защото той може да стане причина за здравословни проблеми и дори намалена продължителност на живота. Ако кучето вече е с наднормено тегло, е необходимо да получава храна с намалено съдържание на мазнини в правилните дневни дажби.
 

Лов, охрана или спорт... при повишена физическа активност нарастват и енергийните нужди. Въпреки това храносмилателният капацитет на кучетата остава един и същ. Необходимо е адаптиране на хранителния режим при кучетата с висока физическа активност, за да получават те подходящото количество енергия, без да се претоварва стомаха им. Прехранването неизбежно води до храносмилателни проблеми, създаващи дискомфорт на кучето и стопаните му (диария, меки фекалии, газове...). Освен това лошото храносмилане води и до лошо усвояване на хранителните вещества, а оттам и до загуба на хранителните вещества, полезни за здравето на кучето.

Жизнени, игриви, динамични и с голяма издръжливост, кучетата от средните породи поставят на сериозно изпитание своята имунна защита. Дългите разходки, ловът или спортът ги подлагат на рискове (наранявания, ухапвания от насекоми, паразитни инвазии, неблагоприятни климатични условия и др.). Специално адаптираното здравословно хранене ще помогне за засилване на естествените защитни сили на организма и ще повлияе благотворно върху здравето на кучетата.

Какво може да се направи?

КЛЮЧЪТ Е В ПРЕВЕНЦИЯТА
Балансираното,адаптирано хранене ограничава риска от наднормено тегло, но и физическата активност е значим фактор за това. Препоръчваме поне 20 минути разходка всеки ден, а веднъж в седмицата и по-дълга - 1-2 часа.
Кучетата от средните породи се нуждаят от много движение,за да се поддържат в добра форма.

 

Защита на организма от неблагоприятните фактори на околната среда

Имунната система на кучетата от средните породи се нуждае от особено внимание през всеки етап от живота им - от кученцата при отбиване и през целия период на растежа до високите изисквания на активните кучетата в зряла възраст и повишената чувствителност при кучетата в напреднала възраст.

фактори, оказващи неблагоприятно въздействие върху клетките

ПОЛЕЗЕН СЪВЕТ

ОБРЪЩАЙТЕ ВНИМАНИЕ НА УШИТЕ, ЛАПИТЕ И НОКТИТЕ!
■ Оглеждайте за забили се в кожата тръни,семена на растения или кърлежи и ги премахвайте посредством пинсети (за кърлежите потърсете лекарска помощ).
■ Третирайте всяка рана като дезинфектирате, а след това поставите лечебен крем.
■ Оглеждайте ушите, особено ако те са дълги.
■ Ноктите растат непрекъснато и може да се наложи да ги подрязвате със специални ножици през определен интервал от време. Внимавайте да не засегнете живеца в основата на нокътя. Ветеринарният лекар може да извърши тази понякога деликатна манипулация без риск за кучето.

 

Растеж: от раждането до 12 месеца

Здравословно хранене за майката и нейните кученца — оттук започва всичко

От началото на бременността до края на кърменето - хранителните нужди на кучетата се увеличават значително.

През първата седмица от живота на кученцата те наддават на тегло с 5-10% всеки ден, а чрез постепенна смяна на храната преминават от мляко към твърда храна. Необходима е храна, адаптирана към тези значими промени, която да осигури здравето на кучката и оптималното развитие и здравето на кученцата.

Бьрз и интензивен растеж

Чувствителна храносмилателна система

Усилване на естествените защитни сили

Между 4 и 12-та седмица от растежа си кученцата от средни породи преминават през критичен период от гледна точка на имунната им система. Имунитетът, придобит от майката чрез коластрата, постепенно отслабва, преди собствената имунна защита на кученцето да започне да функционира напълно. Имунната им система се развива напълно едва след първите ваксинации.

През първата година от живота си кученцата от средните породи увеличават телесното си тегло при раждане 40-50 пъти. Поради интензивния метаболизъм през този период те се нуждаят от два пъти повече енергия в сравнение с кучетата в зряла възраст, както и от калций (в подходящите количества) за правилната минерализация на костите.

Храносмилателната система на кученцата след отбиване е все още много чувствителна. Храносмилателният капацитет е по-малък, в сравнение с този при зрелите кучета, което ги прави по-чувствителни, особено ако кученцата се сблъскат с паразитна инвазия, стрес, или ако изяждат всичко, което им попадне.

Copyright 2022, No animals were harmed in the making

  • w-facebook
  • w-twitter
  • w-googleplus

Никол ХРИСТОВА

Натали БИГЪЛ

bottom of page