
Групата на едрите породи включва кучета, чието телесно тегло в зряла възраст е между 25 и 44 кг.
MAXI породи
Храносмилане
В миналото, а и в наши дни тези кучета са ценени заради ненадминатите си работни качества. И до днес те са отглеждани като отлични работни, овчарски, спасителни кучета, следотърсачи или водачи за слепи хора.
Кучетата от едрите породи са известни с преданата служба към стопаните си. Те са смели, бдителни, силни по характер, славят се със силно развито обоняние, възприемчивост и преданост. Те успешно преминават всички тестове за издръжливост като продължителни преходи, работа в екстремни условия или охрана.


Охранителни кучета

Спасителни кучета и следотърсачи

Кучета водачи
Ловни кучета

Овчарски кучета
Немско овчарско куче
Малиноа
Голдън Ретривър
Немски поинтер
Бриар
Поради своите анатомични и физиологични особености, кучетата от едрите породи имат по-малък храносмилателен капацитет* в сравнение с дребните породи. Това обикновено е причина за меки фекалии, с голямо водно съдържание, голям обем и особено силна и неприятна миризма. Подходящата храна е от първостепенно значение за осигуряване на оптимално храносмилане.
* Храносмилателният капацитет влияе върху способността на кучето да смила храната.
Специфични особености при едрите породи
Костно-ставни проблеми
Сърдечна дейност
Сърдечният ритъм при едрите породи кучета е по-забавен, отколкото при дребните породи. Едрите кучета обаче, са много по-силни. Това обяснява сърдечните проблеми, срещащи се при кучетата от едрите породи, и особено при кучетата, подложени на много интензивни физически натоварвания.
- По-малък храносмилателен тракт (3.3% от общото телесно тегло) в сравнение с дребните породи (7% от общото телесно тегло), което е причина за по-малък храносмилателен капацитет.
- Висока пропускливост на тънките черва за вода, водещо до мека кон- систенция на фекалиите, дължаща се на слабата абсорбция на натрий.
- Висока ферментативна активност, дължаща се на по-бавното пре¬минаване на хранителните вещества през дебелото черво.
Някои фактори като начина на живот или небалансираната храна, могат да утежнят или усилят храносмилателната чувствителност при кучетата от едрите породи.
Кучетата от едрите породи изразходват много енергия. Техният енергичен темперамент, съчетан с голяма телесна маса, подлага ставите на голямо натоварване и с течение на времето хрущялите могат да бъдат увредени и да се развие артрит. Изборът на специално адаптирана храна още от най-ранна възраст ще помогне за защитата на ставите на кучетата от едри породи.

Риск от натрупване на наднормено тегло
Все още чувствителна храносмилателна система
Посрещане на старостта
Различни енергийни нужди
При отбиването, храносмилателната система на ку ченцата все още не се е развила напълно - кучетата не могат да смилат големи количества храна, както и скорбяла. Ако тази особеност се пренебрегне, могат да се появят сериозни храносмилателни проблеми, като диария. Въпреки че при зрелите кучета храносмилателната система е напълно развита, тя е много по-чувствителна, отколкото при кучетата от дребните породи.
Кучетата от едрите породи имат продължителност на живота около 10 години. За да се противодейства на ефектите от стареенето, е не¬обходимо правилно адаптирано хранене от най-ранна възраст и през целия живот.
Признаци на стареенето:
- Понижена физическа активност и по-бързо настъпване на умора. Кучето изразходва по-малко енергия и така се повишава риска от наднормено тегло.
- Нарушено храносмилане, водещо до слабо усвояване на хранителните вещества.
- Побеляване, помътняване и втвърдяване на козината, и загуба на еластичност на кожата.
- Ставна чувствителност, която може да прерастне в артрит.
- Нарушена сърдечна дейност.
- Увеличен риск от бъбречни проблеми.
Днес обща тенденция при кучетата е склонността към натрупване на наднормено тегло. Това се дължи на начина им на живот и нивото на физическа активност на кучетата, отглеждани като домашни любимци. Наднорменото тегло, обаче, носи огромен риск за здравето и дълголетието.
Кучетата от едрите породи не са изключение от тази тенденция и натрупването на наднормено тегло при тях е функция от няколко фактора:
- Генетична предразположеност (Лабрадор и Голдън Ретривър, Бриар, Староанглийска овчарка)
- Заседнал начин на живот (липса на физически упражнения).
- Кастрация или напреднала възраст
- Прием на твърде много или небалансирана храна.
Кучетата от едри породи често са спасителни, ловни или спортни кучета, което означава, че енергийните им нужди се влияят от климата, интензивността на натоварването и породата.
Много активни по природа, кучетата от едрите породи се нуждаят от енергиен прием, адаптиран към начина им на живот. Това особено силно се отнася за кучетата, работещи в екстремни условия.

УСТАНОВЯВАНЕ НА НАДНОРМЕНОТО ТЕГЛО
ПРИЗНАЦИ: натрупване на мазнини в областта на ребрата,гърба и основата на опашката; липса на тонус; понижена издръжли¬вост на натоварвания и високи температури; задъхване. Следете промените в теглото, чрез ежеседмично претегляне. Ако установите надвишаване на идеалното тегло с повече от 15%,обърнете се към ветеринарен лекар за смяна на храната.
Полезни съвети

Растеж: от отбиването до 15 месеца
Бьрзо развитие на скелета и мускулатурата
Период на крехка имунна система
До 3-месечна възраст се изгражда скелетът на кучетата от едрите породи и те се нуждаят от двойно повече енергия, отколкото кучетата в зряла възраст. След 8-месечна възраст се развива и укрепва мускулатурата. На този етап кучетата все още се нуждаят от повече енергия, но енергийният прием трябва да се контролира стриктно, за да бъде избегнато натрупването на наднормено тегло, което може да доведе до скелетни деформации. Стриктно трябва да се следи и приемът на калций, тъй като предозирането му може да бъде много вредно за костите на малкото кученце.
Между 4-та и 12-та седмица от растежа си кученцата от едри породи преминават през критичен период от гледна точка на имунната им система. Имунитетът, придобит от майката чрез коластрата постепенно отслабва, преди самостоятелната имунна защита на кученцето да функционира напълно. Собствената им имунна система се развива напълно едва след първите ваксинации.











