
В групата на гигантските породи се включват всички кучета, чието телесно тегло в зряла вьзраст е над 45 кг. Това са само 28 породи, признати от FCI.
GIANT породи
Най-голямото куче в света е Ирландският вълкодав. Представителите на тази порода могат да достигнат до 1 м височина при холката. Първите данни за съществуването датират в периода между 2500 и 1500 година преди новата ера.
Куражът и изключителната сила на гигантските кучета ги прави способни на удивителни геройства като легендарните спасителни акции на Нюфаундленди и Сан Бернари. Те са отлични ловни кучета, използвани при лова на едър дивеч.
Въпреки това, обаче, те са спокойни кучета, демонстриращи безрезервна вярност към своите стопани. Те са безценни компаньони за цялото семейство.
Произход

Ловни кучета




Планински кучета
Охранителни кучета
Спасителни кучета
Блъдхаунд
Сан Бернар
Ротвайлер
Немски дог
Нюфаундленд
Стави, подложени на огромно натоварване
Поради дългия и интензивен растеж, големите размери и високата физическа активност на кучетата от гигантски породи, ставите им са подложени на огромно натоварване и могат да бъдат увредени дори и в ранна възраст. В периода на растеж, а и в зряла възраст, е изключително важно правилното хранене, без недостиг, но и излишък на необходимите вещества. Например, калцият, нужен за развитието на здрав скелет, при предозиране може да предизвика предразположение към остеохондрози, водещи до малформация на ставния хрущял.
Специфични особености на гигантските породи
Деликатно храносмилане
Това означава, че храносмилателният транзит трае по-дълго и създава предпоставки за ферментация на храната. Същевременно храносмилателният тракт представлява 2.8% от телесното им тегло, докато при кучетата от дребни породи той е 7% от телесното им тегло. Това е причина за по-малък храносмилателен капацитет при гигантските породи. За тях е подходяща по-високоенергийна храна, за да се намали обемът на дневната дажба и да се предотврати претоварването на храносмилателната система. Претоварването на стомаха и по-дълбокият гръден кош при гигантските породи са предпоставка за стомашно разширениие и превъртане.
Физическото състояние на кучето
Енергийните нужди варират в зависимост от физическото състояние и възрастта... растящи кученца, много активни кучета, бременни кучки... всички те имат повишени енергийни изисквания, докато кастрираните кучета, кучетата със слаба физическа активност или старите кучета имат понижени нужди.


Остеохондритът започва с пукнатина на повърхността на ставния хрущял. Под влияние на високата физическа активност или наднормено тегло, парче от хрущяла може да се отдели и свободно да плува в ставната течност.
1. Скапула (лопатка)
2. Глава на раменната кост
3. Парче от хрущяла
4. Поражение на хрущяла
ОСТЕОХОНДРИТ НА ХОЛКАТА
Енергийните нужди при гигантските породи кучета варират в зависимост от породата. За да се осигури добро здраве и дълголетие на всяко куче, трябва де се вземат под внимание няколко фактора.
Ранно проявяване на ефектите на стареене
Генетични фактори

Не всички гигантски породи имат едни и същи енергийни изисквания. Това различие се дължи основно на съотношението между мускулна маса и мастна тъкан в тялото на кучето, тъй като мускулната маса изразходва много повече енергия.
ИМА ДВА РАЗЛИЧНИ ТИПА ГИГАНТСКИ КУЧЕТА:
"планински тип", с дълга или къса гъста козина, и тип "мастиф" с много къса козина, която изолира много слабо. Първият тип кучета имат много мастна тъкан, докато типът "мастиф" имат повече мускулна маса.
Енергийните нужди на кучето са свързани с мускулната му маса (мускулите). За разлика от мастната тъкан, мускулите изразходват много енергия.
Кучета от тип "Мастиф" имат мускулесто тяло с масивна и компактна структура. Масивна, ъгловата глава, къса опашка, обикновено кожата е нагъната, масивна и широка муцуна, силна челюст.
Сред най-известните породи от този тип са: Немски дог, Ротвайлер, Ар-жентински дог, Ка- не Корсо, Мастиф, Дог от Бордо...
Кучета от тип "Планински" имат впечатляващ външен вид с огромно тяло и много гъста козина, с добре развит подкосъм.
Сан Бернар, Бернско планинско куче, Нюфаундленд, Леонбергер, Лендзир... всички тези легендарни породи принадлежат към типа "планински кучета"


Мастна тъкан
Мастни депо (мастни клетки)
Мускулна маса
Клетъчна активност
Мастиф
Планински тип
Куче, прекарващо по-голямата част от живота си у дома, има много по-ниски енергийни нужди от това, което например често е навън през зимата. Средната продължителност на живота на гигантските породи кучета е от 7 до 9 години и в резултат, ефектите на стареене при тях се проявяват от относително по-ранна възраст. Знае се също, че гигантските породи кучета имат по-слаба сърдечна система в сравнение с другите породи. Ето защо е важно храната в зряла възраст да отчита тези два фактора.
Антиоксидантите помагат на организма да се бори с разрушителните ефекти на свободните радикали, които са нестабилни елементи, постоянно произвеждани от организма. Ролята на антиоксидантите представлява постоянен предмет на изследвания, най-вече във връзка с превенцията и лечението на рака.
Успешно отбиване за добър старт в живота
Отбиването е деликатен етап за кученцето, ознаменуван както от отделянето му от майката, така и от преминаването от течна към твърда храна. Този етап от живота оказва огромно влияние върху оптималното развитие и здравето и в бъдеще.
Период на крехка имунна система
Между 4 и 12 седмица от растежа си кученцата от гигантски породи преминават през критичен период от гледна точка на имунната им система. Имунитетът придобит от майката чрез коластрата постепенно отслабва, преди самостоятелната имунна защита на кученцето да функционира напълно. Собствената им имунна система се развива напълно едва след първите ваксинации.
Кучетата от гигантските породи достигат зряла възраст между 18 и 24 месеца. Техният дълъг и деликатен растеж преминава през два етапа, обусловени от енергийните нужди, степента на развитие на храносмилателната система, скелета и зъбите.
























Изграждане на скелета
През първите осем месеца растежът на кучетата от гигантски породи е много интензивен: на 5-месечна възраст те достигат 50% от теглото на зряло куче, а до 8 месеца размерът на скелета му е 80-90% от този при зряло куче. През този период храносмилателната им система е особено чувствителна. Тя ще завърши развитието си едва в края на този първи етап от растежа. Ето защо е важно кучето да получава висококачествена храна, съдържаща всички необходими хранителни вещества. Така ще се избегне рискът от храносмилателни разстройства.
Развитие на мускулатурата
На 8-месечна възраст кучето почти е достигнало размерите на зряло куче и неговите кости и стави са напълно развити. Започва етап на по-бавен растеж, по време на който се развиват мускулите. Това продължава до 18 или 24 месечна възраст в зависимост от породата.